ویسکومتر استاندارد حبابی


ویسکومتر استاندارد حبابی (واحد استوکس)

رئولوژی شاخه ای از علم است که با تغییر شکل و جریان مواد که شامل موضوع ویسکوزیته است سروکار دارد. ویسکوزیته اندازه گیری اصطکاک داخلی یا مقاومت در برابر جریان توسط نیروهای خارجی است. ویسکوزیته نسبت نیروی برشی به نرخ برشی است که شکل زیر بیان می شود:

F=نیرو

A=سطح

V=سرعت

X=فاصله

یکی از ساده ترین روشها برای تعیین ویسکوزیته سینماتیک ، روش حبابی است که از لوله های ویسکوزیته استاندارد استفاده می کند. این روش بصری ، راحت و سریع است و به راحتی توسط پرسنل فنی و غیر فنی قابل یادگیری است. ویسکوزیته سینماتیک با زمان لازم برای عبور حجم معینی حباب از مایع در طول لوله اندازه گیری می شود. رابطه بین ویسکوزیته مطلق و جنبشی به شرح زیر است ، که در آن p چگالی است

v = n/p

در فرایند تولید بسیاری از رزین های شفاف ویسکومتر یک از مهمترین ابزار برای اندازی گیری ویسکوزیته رزین در حین فرایند تولید می باشد. ویسکومتر حبابی در واحد استوکس یکی از پر کاربرد ترین ویسکومتر ها در فرایند تولید رزین های آلکیدی، اکرلیک، پلی ال، پلی استر و … می باشد. شرکت سین تیو بیش از سی سال است که مفتخر به تولید این نوع ویسکومتر ها می باشد که به طور وسیعی در بسیاری از صنایع تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *