ویسکومتر گاردنر (ویسکومتر استاندارد حبابی)

ویسکومتر گاردنر (ویسکومتر استاندارد حبابی)

ویسکومتر یا ویسکوزیمتر چیست و چه کاربردی دارد؟

رئولوژی شاخه ای از علم است که با تغییر شکل و جریان مواد که شامل موضوع ویسکوزیته است سروکار دارد. ویسکوزیته اندازه گیری اصطکاک داخلی یا مقاومت در برابر جریان توسط نیروهای خارجی است. ویسکوزیته نسبت نیروی برشی به نرخ برشی است که شکل زیر بیان می شود:

F=نیرو

A=سطح

V=سرعت

X=فاصله

یکی از ساده ترین روشها برای تعیین ویسکوزیته سینماتیک ، روش حبابی است که از لوله های ویسکوزیته استاندارد استفاده می کند. این روش بصری ، راحت و سریع است و به راحتی توسط پرسنل فنی و غیر فنی قابل یادگیری است. ویسکوزیته سینماتیک با زمان لازم برای عبور حجم معینی حباب از مایع در طول لوله اندازه گیری می شود. رابطه بین ویسکوزیته مطلق و جنبشی به شرح زیر است ، که در آن p چگالی است

v = n/p

در فرایند تولید بسیاری از رزین های شفاف ویسکومتر یک از مهمترین ابزار برای اندازی گیری ویسکوزیته رزین در حین فرایند تولید می باشد. ویسکومتر حبابی در واحد استوکس یکی از پر کاربرد ترین ویسکومتر ها در فرایند تولید رزین های آلکیدی، اکرلیک، پلی ال، پلی استر و … می باشد.

ویسکومتر حبابی واحد استوکس نوعی ویسکومتر است که برای اندازه گیری ویسکوزیته سیالات استفاده می شود. این با اندازه گیری زمان لازم برای بالا آمدن حباب های هوا در سیال عمل می کند. ویسکومتر شامل یک لوله استوانه ای است که با مایع مورد آزمایش پر شده است. مقدار کمی هوا در پایین لوله وارد می شود و مدت زمانی که طول می کشد تا حباب های هوا تا یک نقطه از پیش تعیین شده بالا بروند اندازه گیری می شود.
ویسکومتر حباب گاردنر به نام مخترع، آلفرد گاردنر نامگذاری شده است. ویسکومتر حباب گاردنر بر اساس اصل اندازه گیری زمان لازم برای بالا آمدن حباب از میان مایع در یک لوله مویرگی کار می کند.  مایع مورد آزمایش در محفظه پر می شود و حباب هوا در پایین وارد می شود. مدت زمانی که طول می کشد تا حباب از طریق مویین بالا برود اندازه گیری می شود و از آن برای محاسبه ویسکوزیته سیال استفاده می شود.

شرکت سین تیو به عنوان تولید کننده ویسکومتر استاندارد حبابی است که معروف به ویسکومتر گاردنر هستند بیش از سی سال است که مفتخر به تولید این نوع ویسکومتر ها می باشد که سابقه ای بالغ بر سی سال در تولید این نوع ویسکومترها دارد که به طور وسیعی در بسیاری از صنایع تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. مهمترین مزیت این ویسکومترها قیمت رقابتی، کیفیت بالا، پشتیبانی فنی و پشتیبانی کالیبراسیون این ویسکومترها می باشد. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *