مونومرهای اکریلاتی


مونومرهای آکریلات که برای تشکیل پلیمرهای آکریلات استفاده می شوند، بر اساس ساختار اسید اکریلیک هستند که از یک گروه وینیل و یک انتهای استر کربوکسیلیک اسید یا یک نیتریل تشکیل شده است. دیگر مونومرهای آکریلات معمولی مشتقات اسید اکریلیک هستند، مانند متیل متاکریلات که در آن یک هیدروژن وینیل و هیدروژن اسید کربوکسیلیک هر دو با گروه های متیل جایگزین می شوند، و آکریلونیتریل که در آن گروه کربوکسیلیک اسید با گروه نیتریل مربوط جایگزین می شود.
آکریلات ها نمک ها، استرها و بازهای مزدوج اسید اکریلیک هستند. اغلب، آکریلات به استرهای اسید اکریلیک اشاره دارد که رایج ترین عضو آن متیل آکریلات است. این آکریلات ها حاوی گروه های وینیل هستند. گروه وینیل مستعد پلیمریزاسیون است و گروه کربوکسیلات دارای گروه های عاملی بسیاری است. آکریلات‌های اصلاح‌شده نیز متعدد هستند، برخی از نمونه‌های متاکریلات‌ها و سیانوآکریلات‌ها نیز می‌توانند به پلی‌اکریلات‌های تهیه‌شده از طریق پلیمریزاسیون گروه‌های وینیل مونومرهای آکریلات اشاره داشته باشند.
بوتیل اکریلات یک ترکیب آلی است که یک مایع بی رنگ است، این بوتیل استر اسید اکریلیک است. به صورت تجاری در مقیاس بزرگ به عنوان پیش ماده پلی بوتیلاکریلات استفاده می شود که در رنگ ها، درزگیرها، پوشش ها، چسب ها، سوخت، منسوجات، پلاستیک ها و درزگیری استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *